#8 Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe, 14.06.2020

O tym jak coś można wprost, a zrobione na około…

Tak, na zdobycie Szczelińca można ruszyć z kilku miejsc i praktycznie każde z nich prowadzi wprost na górę. Zanim pokażemy Wam, jak można sobie utrudnić życie i ruszyć na zdobycie najwyższego punktu Gór Stołowych, trochę słów teorii.

Sam szczyt ma w sobie coś, co powoduje że wielu wędrowców wraca tu bez względu na pogodę (co Wam pokażemy na zdjęciach ). Niezapomniane chwile spędzone z kubkiem herbaty z termosu sprawia, że chce się zostać tam na dłużej.

Top of the Top Gór Stołowych ze swą wysokością – 919 m n.p.m – leży na terenie Parku Narodowego i co roku ściąga tysiące turystów, którzy pragną zaznać “płaskości” gór, powłóczyć się pomiędzy Błędnymi Skałami czy też dołączyć pieczątkę do Korony Gór Polski. Krocząc między Błędnymi Skałami można zobaczyć różnorodne formy skalne, które natura formowała przez tysiące lat. Wiele z nich upodobniły się do znanych nam codziennych widoków. Ujrzycie tam między innymi: Wielbłąda, Mamuta, Sowę, Psa, Małpę i wiele innych. Idąc tamtędy należy pamiętać, iż mimo ciepłego letniego dnia korytarze mogą zmusić nas do ubrania bluzy.

Nasz start odbył się spod Schroniska PTTK Pasterka i poszliśmy na wschód żółtym szlakiem (tak, żeby widok na Szczeliniec mieć po prawej stronie). Trasa nie należy do trudnych jednak tego dnia w całym paśmie była mgła z delikatną mżawką. Stąd całość z gęstym lasem dodała takiego uroku oraz dozy dramatyzmu, że mieliśmy wrażenie że zaraz wyjdzie wielka tarantula jak we Władcy Pierścieni z Frodem w roli głównej. Kiedy doszliśmy do pierwszej przełęczy, płynnie przeszliśmy na niebieski szlak kierując się na południowy-wschód (tym samym jeszcze oddalając się od szczytu), żeby dojść do szlaku czerwonego. Czerwony szlak prowadzi wprost na zachód, gdzie ponownie łączy się z żółtą ścieżka, a nią 665 schodkami z 1814 roku prowadzi wprost ku schronisku i najwyższy punkt pasma Gór Stołowych.
Po jego zdobyciu wróciliśmy wprost do Pasterki żółtym traktem, gdzie czekała na nas kawa oraz pyszny sernik z widokiem na zamgloną ścianę Szczelinca.

Read Previous

Pomysł na Boże Ciało – part 2/2

Read Next

#17 Orlica & #12 Jagodna, 20.06.2020

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Most Popular