#23 Turbacz 8.12.2019

Cześć ! Po raz trzeci 🙂 !

Nastał ten piękny dzień, gdzie szybko i jelenim skokiem zdobyliśmy szczyt na Turbaczu. Dzień był nie tylko piękny, dzięki widokom i przejrzystości powietrza, ale też dlatego że kilka dni przed zdobyciem szczytu w tym sobota i piątek, cały czas była mgła. Tym większy efekt na miejscu gdzie widoczność była rewelacyjna. Dla tych, którzy mają zamiar zdobycia wyżej wspomnianego szczytu polecamy przeglądanie aktualnych warunków na https://turbacz-gorce.webcamera.pl/ . Link jest do kamery znajdującej się na Schronisku PTTK przy Turbaczu. Jeśli planujecie wyprawę, a jest mgła to polecamy przeglądanie warunków pogodowych a w tym prędkości wiatru. Jeżeli zauważycie, że prędkość wiatru z dnia na dzień do Waszej wyprawy zwiększa się, to macie duże prawdopodobieństwo że mgły na górze już nie zaznacie 🙂 .Taraaa !!!

A teraz od początku…

Odkąd opublikowaliśmy wieść na FB na forum Korony Gór Polski (https://www.facebook.com/groups/365996033487734/about/ ), że prowadzimy BLOG między innymi w temacie zdobycia najwyższych szczytów Polski, pojawiło się kilka rad. Zostaną one uwzględnione w tym wpisie i w kolejnych. Za cenne wskazówki bardzo dziękujemy, bo to przede wszystkim Wasze uwagi pozwolą nam doskonalić samą stronę oraz treści na niej publikowane.

Nie wiemy jak często uczęszczany jest żółty szlak od północy Turbacza, ale tego dnia była istna pustka. Minęliśmy zaledwie dwie grupy 4-6 osobowe oraz dwa razy parę wędrowców. Dla nas szlak, szybko zaliczył się do tych miłych, bo kto by nie docenił wyciszenia od miejskiego zgiełku.

Z grupy KGP na FB padła wskazówka „…  z mojej strony taka prośba. Przy punktach startowych dokładajcie mapkę googla, ewentualnie współrzędne… „ Zrobione ! Dziękujemy Tomku za pomoc 🙂 Rozwiązanie po lewej stronie…

…Pinezka na mapie to punkt skąd rzeczywiście wystartowaliśmy, miejsce pozostawienia auta to już inna historia. Z racji, że poza sezonem nie jest łatwo o parking Asia postanowiła swoim wdziękiem podpytać przy pobliskich domach. W pierwszym domu nikogo nie było, a w drugim Pan wyszedł i powiedział, że możemy u niego na podwórku zaparkować. Problem solved 🙂 !

Profil szlaku
Szlak na Turbacz przez Schronisko

INFORMACJA KULTURALNA i PRORODZINNA:

Na wysokości Hali Turbacz znajduje się Szałasowy Ołtarz, który powstał w 2003 roku na 50-tą rocznicę byłego szałasu pasterskiego. Owy Szałas odwiedzał Karol Wojtyła jeszcze z przed czasów kiedy był biskupem i spędzał tam czas wraz z grupą akademicką, z którą wędrował po Gorcach.

PIECZĄTKI KGP

Jedyną opcją wbicia pieczątki do książeczki na trasie, którą wymieniliśmy wyżej to Schronisko PTTK przy Turbaczu. Dla urozmaicenia trzy różne pieczątki do wyboru.

PORADY

 1. Jeżeli szukacie miejsc parkingowych na północy od Turbacza, warto uzbroić się w cierpliwość i zaparkować u kogoś na posesji lub szukać gdzieś na granicy Parku i stanąć na poboczu.
 2. Mimo startu w temperaturze dodatniej, już po 2 km na szlaku pojawił się śnieg a powietrze stało się rześkie. Obuwie antypoślizgowe oraz kijki wspomogą na podejściach i zabezpieczą przy poślizgach.
 3. Jeśli planujecie wejść tak jak my, aby skorzystać z zachodu słońca, to w drogę powrotną czołówki będą Wam potrzebne.
 4. Przy słonecznych dnia i śniegu, zalecamy okulary przeciwsłoneczne, żeby nie doszło do prześwietlenia oczu.
 5. Obserwacja warunków pogodowych – opisane na początku postu

Read Previous

#7 Lubomir 25.11.2019

Read Next

Wesołych Świąt i Hucznego Sylwestra !

2 Comments

 • Witaj Zbyszku, witaj Asiu.
  Widzę, że zaczęliście zdobywać szczyty KGP podobnie jak czyli w drugiej połowie tego roku. Skąd jesteście? Może dołączycie do nas? Nasza ekipa robi się coraz większa, a każda nowa twarz dodaje jej kolorytu;) My mamy wprawdzie zaliczonych 8 szczytów, ale 2 z nich się pokrywają. Nasz następny trip już 4-go stycznia: Beskid Mały CZUPEL 934m 😉
  http://www.facebook.com/tymeknadachuafryki

  • Cześć Bartku !
   odpowiedź ma – to zawsze chętnie 🙂 Czupel jest w zasięgu Naszej ręki. Bardziej chodzi o terminy. Porozmawiam z moją połowicą i można śmiało ruszać, jak nie na ten to na kolejny. My obecnie mieszkamy w Krakowie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Most Popular