#1 Łysica 16.11.2019

No i ruszyła maszyna…

Z radością chcemy poinformować, że pierwszy ze szczytów KGP zdobyty. Wejście nastąpiło z parkingu spod Klasztoru w Świętej Katarzynie. Założenie trasy było, wyruszyć ze Świętej Katarzyny, iść przez Łysicę, dotrzeć do Łysej Góry i skończyć na Nowej Słupi. 

    Niestety poza sezonem te zadanie logistycznie było mniej wygodne. Dlaczego ? Wspomniana trasa sięga ponad 20km, chcąc wrócić tych ka-emów mogło by się uzbierać nawet 50.                W sezonie bus turystyczny kursuje pomiędzy Św. Katarzyną a Nową Słupią od maja do końca września. 

   Co zrobiliśmy? Weszliśmy z jednej strony na Łysicę, po zejściu objechaliśmy trasą do Nowej Słupi i spod Karczmy Mnicha poszliśmy na Łysą Górę. 

   I tu… mała anegdotka, wchodzimy na Łysicę, fotka, selfie, łyk wody, look na wysokość           w zegarku, idealnie się zgadza ze znakiem      614 m n.p.m….i tu Asia mówi, że jakiś ZONK. W książeczce, 612 ? Ja mówię, NI WIM, JA TU TYLKO WESZŁEM, ŻEBY ZEJŚĆ..

    .. co się okazało dwa dni później, że Góry Świętokrzyskie muszą być jeszcze młode – bo rosną :), jedyne w co po zostało wierzyć, że LOŻA KGP uzna jeszcze Łysicę, bo teraz Góra AGATA jest najwyższym szczytem owego Pasma. 

Poniżej, jedno z wieści na ten temat:

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/zmienia-sie-historia-gor-swietokrzyskich-skala-agaty-od-dzis-oficjalnie-najwyzszym-szczytem/ar/c1-14591523?utm_source=facebook.com&utm_medium=echoswi&utm_campaign=geografia&fbclid=IwAR3AAkYX-AxYdhMZJx6l3ZYvGPrk9021mOA2Vj

INFORMACJA KULTURALNA i PRORODZINNA:

 1. Trasa familijna – nie ma dużych podejść, miła i krajobrazowa, a na szlaku jak na lekką tego dnia jesienną pluchę – dużo rodzin z dziećmi,
 2. Początek szlaku jest bogaty w pomniki, m.in.:
  • pomnik poświęcony „Polakom pomordowanym w 1943 przez Niemców,
  • pomnik w podzięce „…Górom Świętokrzyskim za udzielenie schronienia zgrupowaniom partyzanckim AK… w 1943..”
  • pomnik Stefana Żeromskiego z cytatem „Puszcza jest niczyja. Nie moja ani twoja, ani nasza, Jeno Boża. Święta” 
  • i inne
 3. Źródło Świętego Franciszka dla zdrowych „oczu” 🙂 

PIECZĄTKI KGP

dla pewności powzięliśmy dwie pieczęcie.

Pierwszą w Klasztorze, drugą w PTTK Jodełka.

Read Next

Na początku…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Most Popular